Podstawa filatelistyki to kolekcjonowanie, odkrywanie, kolekcjonowanie. To, co gromadzi filatelista, definiuje się nazwą walorów filatelistycznych. Skąd nazwa walor? Dlatego, że każdy element zbioru ma dla jego właściciela wyznaczoną wartość.

Bogactwo walorów filatelistycznych jest bardzo zasobna. Z poniektórymi natknąć możemy się niemal na co dzień. Są to tak zwyczajne walory, jak listy, znaczki bądź stemple pocztowe. Wiele z tych walorów znaleźć zdołamy nieomal w każdym zbiorze, poniektóre – wyłącznie w tych w najwyższym stopniu sprofilowanych kolekcjach. Walory te są różne też pod względem ceny: spotkamy i te, które są napradwę tanie, jakże i takie, za jakie należy zapłacić bogactwo.

Walory filatelistyczne można podzielić na walory półpocztowe, pocztowe a także pozapocztowe.
Walory pocztowe są wydawane na mocy uprawnień pocztowych. Przeznaczone są dla wewnętrznej czy zewnętrznej służby pocztowej w związku z przekazywaniem listów. Są to zwłaszcza znaczki pocztowe, całostki (czyli koperty pocztowe oraz karty), stemple, naklejki polecenia.Walory półpocztowe to twory, jakie zostały wyprodukowane przez inne organy, ale są stosowane w obrocie pocztowym za aprobatą władz pocztowych. Są to między innymi naklejki na loty specjalne, stemple dodatkowe, całostki z przedrukami.
Walory pozapocztowe powstają w związku z aktywnością poczty, jednak bez jej formalnego wkładu. Mogą to być zarysy znaczków, próby poligraficzne a także pamiątki publikowane przez instytucje filatelistyczne.
Aby walory filatelistyczne zatwierdzić za pełnowartościowe, muszą one dotrzymać kroku wielu wymogom. Nie mogą być zagięte ani zabrudzone. Uszkodzony walor filatelistyczny nie będzie miał praktycznie żadnej wartości.

Dużym wydawcą walorów filatelistycznych jest poczta, zaś wynika to przede wszystkim z misji pełnionych przez ten urząd. Onegdaj filateliści kolekcjonowali możliwie wszystko, co było jakoś związane z działalnością poczty w charakterze instytucji zajmującej się dostarczaniem przesyłek. Stanowisko to uległo niemniej jednak ostatnio zmianie, ze względu na to, że dzisiaj zadania poczty są coraz bardziej różnorodne.