Kosztowna biżuteria od setek lat jest powiązana z monarchią. Symbole władzy we wszystkich monarchiach mówić miały o blichtrze i dobrobycie w państwie. Ale to nie wyłącznie podstawowe symbole monarchii są najbardziej drogocenne.

Królowie wiecznie ubóstwiali przepych i otaczali się cenną biżuterią. Szczególnie monarchia angielska, która dotąd funkcjonuje nazbierała potężne kolekcje kosztownych oraz unikatowych klejnotów. Ostatnio całkiem obszernie powiada się o biżuterii angielskiej rodziny w temacie schedy zmarłej ostatnimi czasy Elżbiety II. Bez liku kosztownych tiar, broszek, naszyjników stanowi dziedzictwo, króre jest przenoszone w rodzinie Windsorów od pokoleń. Są dodatkowo nadzwyczajne kosztowności kupione prywatnie przez monarchów, w tym naturalnie przez napomkniętą królową Elżbietę II, która nie skrywała się ze swoim zamiłowaniem do kosztownej biżuterii. Co zatem z pewnością znajduje mieści się w skarbcu Royal Family? Jakie klejnoty stały się ulubionymi przez angielskich władców?

Wiadomo, że, zawartość skarbca królowej Elżbiety II była duża. Władczyni wiele kosztownych egzemplarzy zdobywała na swój prywatny użytek. Ubóstwiała broszki, w Skarbcu mieści się gigantyczny zbiór brylantowych, diamentowych przypinek, które stały się niejako nieodłącznym elementem stroju królowej. Jej ponoć najbardziej znaną nieoficjalną biżuterią był naszyjnik z pereł, zauważalny jest na licznych zdjęciach z mniej uroczystych wydarzeń. Lecz prawdopodobnienajbardziej fenomenalną biżuterię tworzą tiary. To klejnoty, które możemy oglądać jedynie w czasie najważniejszych królewskich uroczystości. Tiary występują jako symbol wszystkich dystyngowanych i eleganckich kobiet w rodzinie królewskiej. Sporo z tych najcenniejszych była własnością do królowej, bez wątpliwości pozostaną w najbliższej rodzinie. Nie ma wątpliwości, że tiary stanowią drogocenny dodatek w biżuterii, który był nadzwyczaj chętnie wypożyczany ze skarbca królowej na prośby innych dam. Wśród tych najbardziej wartościowych klejnotów warto przywołać tiarę Cartier Halo, zbudowaną z tysiąca diamentów, którą założyła Kate Middleton na ślubie z księciem Williamem. Przepiękna diamentowa tiara Diamond Bandeau skonstruowana w stylu Art Deco została użyczona Meghan Markle na okoliczność ślubu z księciem Harrym. Ulubioną natomiast tiarą nie dawno zmarłej królowej była tiara królowej Marii z Teck, toteż diadem potocznie nazywany jest Tiarą dziewcząt z Wielkiej Brytanii i Irlandii. To prawdopodobnie w największym stopniu znana tiara, bowiem można ją zobaczyć na angielskich pieniądzach. Tiara Cambridge Lover's Knot ma również ciekawą historię, widywana była na wielu arystokratycznych głowach, w tym też księżnej Diany. Z kolei niepowtarzalna tiara Greville Emerald Kokoshnik sporadycznie opuszczała skarbiec, jednak kiedy pojawiła się na głowie nikt nie mógł oderwać oczu od tiary wysadzanej szmaragdami. Birmańska tiara z rubinów została zamówiona przez Elżbietę II w latach 70-tych. Wybitnie często można było podziwiać tą imponującą tiarę sformowaną z diamentów i rubinów pozyskanych z innej biżuterii, władczyni ochoczo ją wkładała. Camilla, wcześniej księżna Kornwalii, obecna królowa niezwykle często Tiara Cambridge Sapphire Parure została zamówiona w XIX w, była ulubioną biżuterią babki Elżbiety II- Marii, Tiarę skonstruowano z wielu diamentów i szafirów, dziś ma status tiary nienoszonej. Również imponująca Tiara Boucheron Loop Królowej Marii, ukształtowana z ponad sześciuset pięćdziesięciu. Z kolei diadem stanowy Króla Jerzego IV może być tylko noszony przez monarchinie. od momentu jej stworzenia używały go do tego czasu Wiktoria, Aleksandra, Maria i Elżbieta II.

Oczywiście zasadniczymi klejnotami rodziny królewskiej są symbole tytułowane klejnotami Wielkiej Brytanii. To historycznie najstarszy i najcenniejszy pełny zbiór symboli koronacyjnych na ziemi. Podstawowym elementem jest korona św. Edwarda, przystrojona diamentami, rubinami i szafirami. We wszystkich królewskich klejnotach koronnych umieszczono 23 578 kamieni szlachetnych, włącznie ze słynnym Cullinan o wadze 530 karatów osadzony w berle monarchy. Na symbolach znajdują się również herby heraldyczne jak równieżgodła państwowe Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Koronę św Edwarda zakłada się jedynie w czasie koronacji władcy, na pozostałych ważnych uroczystościach używana jest już lekka korona zastępcza. Dla każdej małżonki króla od 1831 r szykuje się osobną koronę. Do zespołu królewskich klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii zalicza się także rzeczy. Wśród nich są w szczególności pierścienie, miecze, naczynia ceremonialne, trąbki a także pozostałe precjoza związane z rozlicznymi okazjami królewskimi. Bez mała wszystkie klejnoty królewskie możemy codziennie oglądać w królewskim Domu Klejnotów i twierdzy Tower.