W ostatnich czasach Polacy chętniej pozostają w kraju na okres wakacji. Okazuje się, iż nurt na intensywne wyprawy zagraniczne aktualnie się ograniczył. Z bez wątpliwości to nie tylko konsekwencja ograniczeń związanych z minioną pandemią, lecz także pogarszającą się sytuacją gospodarczą. Ale wakacje w Polsce nie dla każdego są koniecznością, niektórzy cenią krajoznawcze walory naszego kraju i chętnie po nim podróżują. Co wobec tego pobudza Polaków do spędzenia wakacji w naszym kraju? Jakie są mankamenty urlopu w Polsce? Może okazać się, iż wnioski pozytywnie nas zdumieją.

Wielość rozlicznych ciekawostek geograficznych

Jedną z głównych zalet położenia geograficznego naszego kraju jest spectrum krajobrazów. Możemy przecież relaksować się w górach, jak i nad morzem. Mamy przecudowne obszary z kotlinami i wyżynami. Dodatkowo dla wielbicieli wód śródlądowych jest przeogromna ilość pięknych pojezierzy, meandrów rzek i innych akwenów wodnych. W Polsce istnieje kilkadziesiąt parków krajobrazowych, rezerwatów i nienaruszonych terenów zielonych. Nikt nie powinien uskarżać się na monotonię krajobrazu. Można u nas odszukać zarówno kapitalne miejsce do długich pieszych włóczęg, wspinaczki, jak i cudowne plaże do wylegiwania się na złotym piasku.Kolejnym atutem turystycznym w Polsce jest okazja do poznawania wielu kultur ludowych. Niezaprzeczalny powab górali, gościnność Kaszubów, bądź też przyciągająca tajemniczość Warmii i Mazur. Każdy region Polski połączony jest z niejedną niesłychaną historią. Poza tym pożądane byłoby zawsze skosztować kuchni regionalnej. Występują takie regiony, które słyną z bogactwa przeróżnych osobliwych dań wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Lubelszczyzna oraz Podkarpacie na przykład proponują ponad 240 potraw regionalnych.

Bliżej to taniej

Wskazane jest dodać, że podróż do najbardziej oddalonego zakątka Polski nie zajmie więcej niż 12 godzin nie męczącej jazdy samochodem. Można się spakować i wyruszyć w wyznaczoną trasę, a po drodze dodatkowo odwiedzać piękne, historyczne regiony. Dla wielu to również fenomenalna szansa, żeby odwiedzić rodzinę, która zamieszkuje na drugim końcu Polski. Zamiast auta można też skorzystać z linii lotniczych. Sieć lotnisk jest współcześnie na tyle rozwinięta, że bez trudności można odnaleźć połączenie między większymi miastami. Jest to opcja względnie droższa, jednakże z pewnością poważnie oszczędza czas podróży. Dla Polaków wciąż, mimo inflacji, wakacje najtańsze są w kraju. Ceny walut są wysokie, zatem wyjazd do egzotycznych kurortów okazuje się bardzo sporym wydatkiem. W dodatku trzeba pamiętać, że odpoczywając w Polsce bez trudności wiesz, jak zaopatrzyć się w potrzebne produkty w sklepach, jak błyskawicznie skorzystać z koniecznej pomocy lekarskiej, czy odnaleźć jakąkolwiek pomoc. Brak ograniczeń językowych w dużej mierze upraszcza podróżowanie i rozmowę z lokalną społecznością. Nie zdumieją cię obce przepisy czy też nieznane zwyczaje.W całym kraju wiążą nas jednolite regulacje prawne, przepisy drogowe, czy zasady korzystania z urzędów. Nie potrzeba jakichkolwiek specjalnych formalności, wiz, paszportów i pozwoleń.

Czy są jakiekolwiek mankamenty wakacji w Polsce??

Przeciwnicy krajowych wczasów przeważnie wskazują na dwie kłopotliwe wedle nich kwestie. Jedną z nich stanowi nasz krajowy chwiejny klimat. Zdarza się, że kiedy planujemy wakacje sporo wcześniej, nie posiadamy możliwości skorzystania z zapowiedzi pogody i trafiamy na deszczową aurę albo niskie temperatury. Nasz lokalny klimat jest dość kapryśny i latem zdarzają się okresy, kiedy bezustannie pada. Jednakże należałoby zwrócić uwagę też na to, iż temperatury czasem dosięgają ponad trzydzieści stopni Celsjusza. Taka pogodowa ruletka jest cechą wynikającą z naszego położenia geograficznego. Jeśli spojrzy się na to, niczym na dar natury, która wręcza nam aż 6 pór roku, to warto docenić tą rozpiętość. W deszczową pogodę również można wypoczywać. W polskich ośrodkach wypoczynkowych występują kryte pływalnie, można zwiedzać muzea i pozostałe ośrodki kultury, których akurat w naszym kraju nie brakuje. Drugim kontrargumentem jest kiepski stan dróg. Podobno uniemożliwiają one wygodną podróż. Należy jednak uświadomić sobie, iż teza ta staje się nieaktualna. Stan dróg i autostrad na połowę 2022 r. umożliwia przejechanie niemal całego kraju. Jest jeszcze parę krótkich odcinków w budowie, ale mają one praktyczne objazdy. Można zatem bez komplikacji podróżować po nowej nawierzchni. Wskazane jest też nadmienić, iż dla niektórych przebywanie z dala od cywilizacji, głusza i cisza jest znacznym plusem urlopu.

Występują takie regiony na np. w północnowschodnim rejonie, gdzie warto schować się z dala od hałasu ulicznego. Wakacje w Polsce z pewnością będą udane, pod warunkiem, że zamierzymy je adekwatnie z naszymi oczekiwaniami i preferencjami.