Kiedy zbliża się wiosenny czas, codziennie świat staje się bardziej ożywiony i barwny. Choć dni są w dalszym ciągu zimne, a noc przykrywa ziemię szronem, to jednak silne, świetliste promienie słońca, nabrzmiałe pąki roślin i hałaśliwe klucze powracających żurawi napawają nas ogromnym optymizmem. Wstępuje w nas niezgłębiona gotowość do przemian, do działania. Na wiosnę po wielokroć rozpoczynamy nowe diety, przekształcamy nawyki lub fryzurę. Ale dla wielu kres zimy to okres na przeprowadzenie wiosennych porządków. Pragniemy całkowicie uporządkować i odnowić obszar dookoła siebie, pozbyć się bezużytecznych rzeczy, które nagromadziliśmy w minionym okresie jak również posegregować garderobę.

Wiosenny czas sprawia, że czujemy się bardzo zmotywowani do działania, ujawniamy nowe pokłady ikry, ale niekiedy nasz entuzjazm jest tak ogromny, że czynimy przesadnie żywiołowo. W takim przypadku nasze wiosenne porządki są chaotyczne i pobieżne. W związku z tym tak bardzo istotne jest zaprojektowanie kolejności działań, rozważanie, co możemy zdołamy zdziałać od razu, co potrzebuje poświęcenia większego czasu i energii. Zacznijmy tymczasem od standardowego przeglądu koniecznych narzędzi do pracy. Naturalnie powinniśmy posiadać gąbki, ścierki i szmatki przeznaczone do właściwych powierzchni, w szczególności jest to znaczące, jeżeli planujemy umyć okna i odkurzyć drewniane meble. Naturalnie wypada zrobić zasób płynów i detergentów, dzięki których wyczyścimy mieszkanie na błysk. Pomyśl jednakże, czy ostatecznie nie poprawniej całkowicie przerzucić się na eko czyszczenie i nie wybrać np. sody, octu lub specyfików ekologicznych? Powinniśmy też sprawdzić, czy mamy rezerwa wielkich worków na śmieci - przydadzą nam się, jeżeli chcemy np. posegregować odzież i zbędne rzeczy przekazać na kwestę.

Porządkowanie stale zaczynaj „od góry”. Odkurzaczem czy też szczotką usuń kurz, czy pajęczyny z sufitów, pościeraj kurze z wysokiej zabudowy a także wyczyść żyrandole i lampy. Potem powycieraj ościeżnice od drzwi. Kuchnię i łazienkę wskazane jest porządkować na bieżąco, ponieważ te dwa pomieszczenia mają bardzo ścisły związek z naszą higieną i zdrowiem. Ale jeśli dawno nie sprzątałeś czubków szafek kuchennych, nie czyściłeś okapu lub nie pucowałeś fug i kafelków, dzisiaj jest właśnie najlepszy na to czas. Płytki najlepiej jest przecierać środkiem z octem, żeby niwelować osady z kamienia i mydła. Jeżeli zabrałeś się za mycie szafek kuchennych i łazienkowych, to nie zapomnij umyć je dodatkowo wewnątrz. Zalegające paprochy, resztki artykułów spożywczych albo po prostu kurz i brud są siedliskiem bakterii i świetnym otoczeniem do namnażania się rozmaitych robali. Wskazane jest więc dokładnie sprzątać wszelkie zakamarki w szafkach.

Potem czas na okna. Załóż sobie mycie okien na etapy. Rozsądniej przeznaczyć ociupinę więcej czasu, by starannie wyczyścić szyby, żeby nie było żadnych smug. Jeśli chcemy w jeden dzień byle jak poprzecierać okna, zdobędziemy słaby efekt, który świetnie będzie widoczny w promieniach słonecznych. Wraz z myciem okien możemy również zająć się lustrami i pozostałymi powierzchniami szklanymi w mieszkaniu na przykład w witrynach. W tym samym czasie powinniśmy zadbać o czystość żaluzji, lub rolet oraz o odświeżenie firanek i zasłon. Nie zapominajmy o kaloryferach, w których nader zbiera się brud.

Przyszedł czas na porządkowanie rzeczy i porządkowanie szaf. Możemy już odłożyć zimowe ubrania oraz buty i zająć się doborem garderoby. Z bezsprzecznie wynajdzie się coś, co przestało nam się podobać czy pasować. Nie wskazane jest trzymać w domu nieużywanych ubrań, zniszczonej biżuterii, popsutych pasków, bądź dziurawych rajstop. Niech wiosna będzie akuratną sposobnością na pozbycie się tzw. „przydasiów”, których naczelnym zadaniem jest zwyczajnie leżenie i gromadzenie kurzu. Kiedy posprzątamy gruntownie wszystkie szuflady, szafki i półki okaże się, że posiadamy ogrom miejsca do tego, aby pozostałe rzeczy były ułożone prosto i przyzwoicie. Prawdopodobnie najtrudniej jest uprzątnąć pokój dziecięcy, należy wszak śmiałości i rozsądku rodzica, aby pozbyć się nieużywanych zabawek. Dzieciom zwykle trudniej jest podjąć taką decyzję, przeto jeżeli rodzic dostrzega, że zabawka już utraciła na atrakcyjności, sam musi podjąć decyzję o jej wyrzuceniu. Wolno powiedzieć dziecku, że wskazane jest podzielić się tą zabawką z tymi, które nie mają ich zupełnie.

Jeśli jest to możliwe warto zaopatrzyć się w organizery do szafek albo pudełka. Rzeczy posegregowane i powkładane do osobnych pojemników są bez trudu dostępne, a jednocześnie łatwo jest trzymać w nich porządek.

Na zakończenie czas na podłogi. Jeśli masz grube dywany, pomyśl o ich wytrzepaniu jak również wypraniu. Może się tym zająć specjalistyczna firma. Przy myciu podłóg pomnij o listwach przypodłogowych, na których również gromadzi się brud. Wskazane jest również posprzątać pod masywnymi meblami, trzeba je przesunąć, by porządnie umyć z trudem dostępne rejony.

Wydaje się, iż wiosenne porządki wymagają niesłychanie dużo czasu a także wysiłku. Jednakże nie warto się tym zrażać, gdyż kiedy dni stają się dłuższe, ptaki śpiewają, a przez otwarte okno wpada rześkie wiosenne powietrze, sprzątanie jest o wiele przyjemniejsze. Podwaliną dla sukcesu w sprzątaniu jest dobry planner, który będzie określał stopniowe etapy porządków. Jeśli zapiszesz sobie kolejno co chcesz zdziałać, będzie ci łatwiej nad tym zapanować. Przekreślaj również z listy elementy, które już ogarnąłeś. Docenisz wówczas swoją pracę i będziesz mógł uznać się za bohatera wiosennych porządków.