W pogodzie nieustannie następują zmiany. W zimie masz możliwość zauważyć szczególnie atrakcyjne zjawiska pogodowe. Urocze malownicze widoki są efektem zmian, które zachodzą w atmosferze. Pamiętajmy jednak, iż zimowe zjawiska pogodowe są jednakowo cudowne, co niebezpieczne. Przypatrując się przyrodzie trzeba wykazać się rozwagą oraz ubrać się stosownie do surowych warunków. Jednakże warto wybrać się na wyprawę do lasu. Tu zima okazuje swoje najpiękniejsze oblicze. Zapoznaj się z tym artykułem i dowiedz się, jakie zjawiska pogodowe masz możliwość zobaczyć zimową porą.
Śnieg i burze śnieżne
Opady śniegu to nieustannie najbardziej wyczekiwany znak. Śnieg występuje w postaci kryształowych gwiazdek z zamarzniętej wody. W powiększeniu taka śniegowa gwiazdeczka jest przepiękna i kunsztowna. Płatki śniegu mogą przypominać gwiazdki, słupki, igiełki czy też rozmaite nieregularne płytki. Nagromadzony śnieg buduje białą pokrywę, wtedy krajobraz jest taki cichy i magiczny. Nieraz w zimową porą mamy do czynienia z zawieją śnieżną. Takie zjawisko występuje wówczas kiedy wiatr przesuwa lekki śnieg leżący na ziemi. Lecz podczas gdy pada śnieg i dodatkowo wieje porywisty wiatr, w takim przypadku powstaje zamieć śnieżna. Jeśli opady śniegu są niezwykle intensywne można mówić o śnieżycy, a gdy oprócz tego wystąpią wyładowania atmosferyczne, to jest to burza śnieżna. W ciągu tych intensywnych zjawisk, lepiej przechadzka odłożyć na później. Niemniej jednak w ciągu delikatnej śnieżycy czy wkrótce po niej warto wybrać się do lasu. Ośnieżone korony drzew prezentują się nadzwyczajnie. Ponadto można prześledzić ślady zwierząt i wsłuchiwać się w zimową ciszę.
Mróz
Gdy temperatura spada poniżej zera pojawia się przymrozek. Ten fakt ma miejsce nie wyłącznie zimową porą, lecz też w okresie jesieni i wiosny. Przymrozek wiąże się z amplitudą, którą zlicza się w oparciu o różnicę pomiędzy temperaturą dzienną i nocną. Nawet w przypadku minusowych temperatur w nocy różnica powinna być dodatnia. To rezultat utrzymującego się ciepła w czasie dnia a także niedużych wahań temperatur. W przypadku gdy dobowa temperatura wskazuje liczbę ujemną, zjawisko definiuje się jako mróz. Mały, na przykład 10, czy 12-stopni mrozu nie stanowi przeciwskazania do spaceru po lesie. Należy pamiętać wszelako o ciepłym ubraniu i posmarowania twarzy kremem. Mróz minus dwudziestu stopni Celsjusza tworzy już skrajne warunki, na które nie trzeba się bez potrzeby narażać. Na tak dużym mrozie nie wolno zbytnio długo spędzać czasu, albowiem płuca i oskrzela nie pracują prawidłowo. Mroźne, suche powietrze, które intensywnie i w nadmiernej dawce przedostaje się do wewnątrz uszkadza płuca jak również oskrzela. Powstają nieodwracalne uszkodzenia, jakie doprowadzają do astmy. Jednakże w razie, gdy występuje mróz mniejszy niż minus 15 stopni Celsjusza warto odbyć żwawą przechadzkę. Podczas niskich temperatur pojawia się wiele innych rewelacyjnych zjawisk połączonych z zamarzaniem wody, o tym dowiesz się z kolejnego rozdziału.
Zmrożone pejzaże
Mroźny klimat stwarza warunki do powstawania przepięknych zjawisk z parą wodną w roli głównej. Woda zamarza nie tylko na nawierzchni, lecz także w powietrzu. Wytworzone na skutek mrozu przepiękne formy dekorują widoki za oknem. Szron to lodowy osad, który wytworzył się na powierzchni. Jeśli powierzchnia uzyska bardzo niską temperaturę, to następuje wówczas tzw. resublimacja, co oznacza bezpośrednie zamarznięcie wody. Szron wielokrotnie mylimy z z szadzią. Szadź jednak tworzy się w przypadku dotknięcia schłodzonej kropelki wody z nawierzchnią ewentualnie z utworzoną poprzednio szadzią. W wyniku na przykład wolnego ściekania takiej zamarzającej wody tworzy się duża pokrywa szadzi uformowanej z kryształków lodowych. Jeżeli kropelki wody rozpłyną się przed całkowitym zamarznięciem, to wtedy formuje się gołoledź. Kierowcy określają to zjawisko "szklanka", jako że ulica pokryta gołoledzią jest gładka i bardzo śliska. Mimo iż szron, szadź i gołoledź są zjawiskami niebezpiecznymi, warto przespacerować się do lasu. Otoczone kryształkami lodu czy też szadzią drzewa i krzewy wyglądają magicznie. Na nieszczęście taka ozdoba jest dla roślin bardzo ciężka, nazbyt masywna, toteż częstokroć zachodzą złamania gałęzi czy konarów. Masywna warstwa szadzi dodatkowo obsypanej śniegiem buduje okiść. To wielka i bardzo ciężka czapa zalegająca na drzewach i krzewach. Należy zatem przypatrywać się roślinom bacznie i obchodzić zakątki z widocznymi obciążonymi konarami, żeby łamiąca się gałąź nie spadła nikomu na głowę. Natomiast bardzo uroczym zjawiskiem jest pył diamentowy. To rzadkie zjawisko w polskich warunkach klimatycznych, jakkolwiek nieraz można go uchwycić. Warunek stanowią kilkudziesięciostopniowe mrozy. Dochodzi wówczas do przekształcania się pary wodnej w powietrzu w kryształki lodu. Kształtujące się słupki lodowe spadają na ziemię lśniąc w słońcu.