Zaskakujące jest, że istnieje|wiele przedmiotów, które raptem przepadły z naszego świata. Jeszcze nasi seniorzy pamiętają najbardziej popularne gadżety, jednak współczesne generacje nie mają pojęcia o porzuconych wynalazkach. Można uchylić ociupinę przeszłości idąc do antykwariatu, lub na pchli targ. Można również wrócić z sentymentem do dawnych lat, przeglądając ten materiał.

Mistrzowie szybkiego przekazu

Jeśli w dzisiejszych czasach musimy odbyć rozmowę telefoniczną, myślimy o wykorzystaniu smartfona. Stary telefon stacjonarny z obracającą się tarczą z cyframi zniknął zupełnie z naszego użytku. Pewnego razu w Muzeum Piernika w Toruniu byłem obserwatorem sytuacji, w której dzieciaki w wieku szkolnym próbowały rozszyfrować przeznaczenie tego osobliwego urządzenia. Trudno było im sobie wyimaginować, iż przede wszystkim należy kręcić palcem tarczą, a później poczekać na głos odbiorcy. Telefon stanowił urządzenie do towarzyskiej dłuższej rozmowy. Telefonowało się do znajomych, dalekich krewnych. Składało się życzenia świąteczne, bądź gratulowało, wymieniało informacje, plotki. Telefon niegdyś był zwyczajnie sprzętem do kontynuowania dwustronnych kontaktów. Smartfon w dzisiejszych czasach to wielofunkcyjne urządzenie. Układa nam egzystowanie, integruje z urzędami, uprzystępnia organizowanie zadań. Jednakże wypada przyznać, że rozmowy przez telefon dziś są pobieżne i lapidarne. W większości przypadków zastąpiła je wiadomość tekstowa, zwana sms, emotka, czy też mms.

Notatki, a co to znaczy?

Elektronika gruntownie opanowały nasze egzystowanie a to od nich zależy powodzenie zaplanowanych zadań. Do tych spraw, które zostały usunięte przez zaawansowane sprzęty stają się pomału notatniki. Dziś notowanie treści realizuje się za pomocą urządzeń elektronicznych. Umiejętność kaligrafii jest zbędna. Tym samym papier począł osiągać szczególną zaletę. Wszak powieści się wysłuchuje w wersji audio. W zamian popularyzuje się nurt na używanie książek w roli detalów dekoracyjnych w wystroju. Książka powinna posiadać odpowiednią wielkość, kolorystykę dobraną do pozostałych elementów wystroju. Możemy obecnie nabyć sztuczne książki inaczej fake books, których wartości nie stanowi zawartość, bo jej nie ma, a wygląd oprawy. W rzeczy samej poziom czytelnictwa poważnie się obniża, lecz czy należy się martwić, skoro pomieszczenie zostało cudownie zaaranżowane?. Jest jednakże pożądana zaleta tego stylu. Nadal istnieje sporo ludzi decydujących się na formy papierowe. Notatnik stał się atrakcyjnym gadżetem, twórczym sposobem na organizację swojego życia. Wróciły pamiętniki w postaci bullet jurnal. Dodaje im się formę indywidualną. Niemniej jednak osoby kochające czytać nabywają książki w bardzo stylowych i gustownych wydaniach, aby zaakcentować osobisty uczuciowy osąd wartości literatury.

Wspomniane przedmioty, jakie są mniej używane nie znikają przecież całkiem z naszych wspomnień. Z pewnością istnieje multum urządzeń tak bardzo przestarzałych technologicznie, iż nie odnalazłyby funkcji w obecnym świecie. Wystarczy przypomnieć pralkę Franię, magnetofon szpulowy, kasety magnetofonowe, czy dyskietki. Są pomimo tego rzeczy wciąż żywe w naszej pamięci, do jakich wracamy sentymentem. Zaznacza się nowy trend retro. Spostrzega się urok dawnych pieców kaflowych, zegarków mechanicznych, gramofonów. Pojawia się zaciekawienie prodiżem, syfonem, bądź ozdobami z kryształu. Pamięć o tym, co minęło pozostaje ciągle w wielu głowach i staje się urokliwym akcentem dnia codziennego.