Święto św. Walentego, znane również jako Walentynki, to międzynarodowa uroczystość zadedykowana miłości i zmysłowości. Celebrujemy to święto 14 lutego co roku. Jest to dzień, w którym wszyscy wyrażają swoją sympatię wobec swoich bliskich, zwłaszcza wobec swoich wybrańców. Tradycja świętowania Walentynek czerpie z dziejów antycznego Rzymu, w którym odbywał się festival Lupercali, zadedykowany bóstwu miłości i płodności. W okresie średniowiecza 14 lutego był dniem poświęconym św. Walentemu. Dzisiaj Dzień Św. Walentego świętowany jest na całej kuli ziemskiej, a zakochani wysyłają sobie wzajemnie pocztówki, kwiaty i prezenty, aby podkreślić swoją sympatię. Jeśli poszukujesz motywacji, aby obchodzić Walentynki, przeczytaj nieco więcej o tej tradycji.

Kilka zdań o Świętym Walentym

Historia świętego Walentego jest dość skomplikowana i pełna niedomówień. Według tradycji chrześcijańskiej, św. Walenty był kapłanem i medykiem żyjącym w III wieku w Terni, we Włoszech. Według jednej z opowieści Walenty był prześladowany za swoją wiarę przez cesarza Klaudiusza II, został osadzony za udzielanie chrztu chrześcijańskiego. W czasie niewoli, Walenty miał pomagać innym więźniom, jak również cudownie uzdrawiał. Inna legenda przekazuje, iż Walenty zakochał się w córce swojego strażnika, która również była chrześcijanką. Zakochany Walenty przesyłał oblubienicy listy miłosne, podpisując się jako "Twój Walenty", co miało dać początek tradycji wysyłania kartek walentynkowych. Dosyć podobna legenda mówi o tym, iż Walenty został uwięziony za nie respektowanie prawa ogłoszonego przez cesarza Klaudiusza II Gockiego. Przepis zakazywał ślubu każdemu mężczyźnie w wieku między 18 a 37 rokiem życia. Walenty podobno udzielał potajemnie ślubów, za co wylądował w więzieniu. W tym miejscu zakochał się w niewidomej córce strażnika. Walenty cudownie przywrócił wzrok ukochanej. Finalnie cesarz skazał Walentego na śmierć, a karę śmierci wykonano 14 lutego. Kościół katolicki uznał Walentego za męczennika i ogłosił go świętym. Od czwartego wieku, 14 lutego zaczęto świętować jako dzień świętego Walentego poświęcony miłości i małżeństwu. Święty Walenty w dzisiejszych czasach jest traktowany jako patron zakochanych, lekarzy oraz chorych psychicznie i cierpiących na epilepsję.

Jak wypada uczcić Walentynki?

Dzień Św. Walentego to unikalny czas, podczas którego wszyscy pragną demonstrować swój sentyment względem swoich bliskich. W tym dniu zakochani wymieniają się upominkami, kartkami okolicznościowymi i bukietami kwiatów.Odbywają się też randki. Z okazji Walentynek na ogół przekazuje się prezenty takie jak czerwone róże, czekoladki, biżuterię, bilety na wycieczki lub do kina, jak również upominki DYI lub przedmioty osobiste. Ważne jest to, aby prezent był indywidualnie dobrany do osoby, która go otrzymuje i objawiał miłość. Niektórzy traktują Walentynki jak marketingowy wytwór , lecz dla mnóstwa par to niezwykle ważny dzień, kiedy mogą wyrazić swoją miłość. Poza tym to też wspaniała szansa do okazywania uczuć nie tylko swojemu partnerowi, lecz również rodzinie i przyjaciołom. W niektórych krajach, takich jak Japonia czy Korea Południowa, to kobiety obdarowują swoich ukochanych prezentami i kwiatami. W Polsce coraz większą popularność zyskuje Dzień Singla, który ma pokazywać, iż czułość można świętować nie tylko w związku. Walentynkijest to dzień, w którym ludzie mogą wyrazić swoje uczucia i podziękować za miłość, jaką otrzymuje się od bliskich i przyjaciół.