Zazwyczaj wiosna jest świetnym czasem na odkrycie swojej sympatii do motocykli. Jakkolwiek ładne okoliczności przyrody nie stanowią głównego powodu do tego, by wsiąść na motor, niewątpliwie to odpowiedni moment, aby odpowiednio wyczuć maszynę i przyswoić wszystkie zasady bezpieczeństwa. Bez wątpienia jazda motocyklem daje przyjemne poczucie wolności, lecz potrzebuje odpowiedniego przygotowania i wyekwipowania. W szczególności każdy początkujący motocyklista ma obowiązek zaznajomić się z listą niezbędnych akcesoriów, jakie są konieczne dla utrzymania bezpieczeństwa w czasie jazdy motocyklem, zarówno w mieście, jak i w terenie.

Kask motocyklowy

Posiadanie znakomicie dostosowanego kasku motocyklowego z homologacją jest normą, którą określa nie jedynie racjonalne myślenie, lecz nade wszystko kodeks ruchu drogowego. Obecnie istnieje wiele wariantów kasków, których cechy i przeznaczenie zależą zwłaszcza od stylu jazdy. Odmienny będzie kask do spokojnej jazdy skuterem po mieście, odmienny do poruszania się większym motorem. Istnieją również kaski przystosowane na tory sportowe, kaski do pokonywania ekstremalnych tras off roadowych, kaski cross, czy enduro. Początkujący motocyklista przeważnie zaopatruje się w kask integralny, który z powodu swojej wielofunkcyjnej, całej konstrukcji zapewni komfort i asekurację głowy zarówno w czasie jazdy w mieście, jak i na bardziej wymagających, trudniejszych trasach. Trzeba wybierać wyłącznie takie kaski, które mają znaczek certyfikowanej homologacji. Znaczy to, iż spełniają wyznaczone kryteria bezpieczeństwa i są dopuszczone do użytku na drogach europejskich.

Odzież motocyklowa

Ubranie motocyklisty składa się z paru elementów. Przede wszystkim powinno wyposażyć się w kurtkę motocyklową. Na ogół wybór pada na szablonową, kultową, jednakże ponadczasową i odporną na uszkodzenia kurtkę skórzaną na motor. W tym momencie dostępne są też tkaninowe kurtki motocyklowe, które też cechuje dobra jakość. Wybierane są najczęściej z uwagi na swoją lekkość, odporność na wodę i trwałość. Każdy wariant kurtki motocyklowej, obojętnie do którego stylu jazdy ją wybieramy, winien mieć specjalne ochraniacze.
Nie licząc kurtki trzeba zaopatrzyć się w spodnie na motor. Mogą to być jeansy motocyklowe lub modele z innych trwałych i odpornych na wilgoć materiałów. Spodnie motocyklowe również powinny być wyposażone w protektory.
Dobre buty motocyklowe są niezbędne. Muszą stabilizować i zabezpieczać stopy. Zatem powinno się wybierać jedynie te modele, które są przeznaczone do jazdy motocyklem.
Rękawice to prawdopodobnie najczęściej pozyskiwany szczegół ubioru motocyklisty. Dobrze jest dysponować kilkoma parami, które można zmieniać w zależności od pory roku jak również stylu jazdy. Skórzane rękawice motocyklowe z odpowiednimi ochraniaczami niewątpliwie stanowią podstawę wyposażenia i muszą znajdować się na liście początkowych zakupów początkującego motocyklisty.
Warto także pamiętać o innych elementach stroju na motor. Można zaopatrzyć się w kombinezon motocyklowy, bluzy na motor, jak również rozważyć kupno kominiarki pod kask. Należy natomiast pamiętać, aby wszystkie elementy odzieży motocyklowej były nie tylko solidnej jakości, ale też chroniły motocyklistę przed możliwymi otarciami, lub uszkodzeniami podczas upadku.

Pomocne akcesoria motocyklowe

Motocyklista nowicjusz winien nade wszystko skoncentrować się na bezpieczeństwie jazdy. Natomiast niewątpliwie każdy, kto wybiera się poza miasto, albo na nieznane trasy winien wyekwipować się w nawigację motocyklową. To urządzenia stworzone specjalnie z myślą o potrzebach motocyklisty, toteż są niezawodne i komfortowe w korzystaniu. Natomiast interkom montowany w kasku zagwarantuje motocykliście możliwość komunikacji z innym jeźdźcem, a także pozwoli na odsłuchiwanie dyrektyw z nawigacji.

Musimy jednakże mieć na uwadze, że podstawą każdego motocyklisty powinna być ostrożność i rozwaga. Jazda motocyklem wiąże się z dużym ryzykiem, nie tylko ze względu na zachęcające możliwości mocy silnika, lecz także z uwagi na innych uczestników ruchu. O bezpieczeństwo i przezorność musi starać się sam motocyklista. Resztę niezbędnych akcesoriów motocyklowych można zakupić w świetnie zaopatrzonym sklepie dla motocyklistów. Warto jednak siegać po asortyment najlepszej jakości. Wszak chodzi tu o bezpieczeństwo. Najwyższą jakość zazwyczaj mogą zapewnić tylko sprawdzeni i uznani producenci odzieży motocyklowej i akcesoriów dla motocyklistów. Z tej przyczyny w LibertyMotoStore dostępna jest wyselekcjonowana oferta kasków motocyklowych, garderoby motocyklowej i akcesoriów motocyklowych. Tylko najlepsza jakość materiałów i wykonania potwierdzona certyfikatami może zapewnić dobre zabezpieczenie i ochronę motocyklisty.