Igrzyska Olimpijskie to najbardziej prestiżowe zawody sportowe globu. Trwają około dwóch tygodni, podczas których przeprowadzane są zmagania w wielu dyscyplinach indywidualnych oraz zespołowych.

Dzisiaj organizowane są dwa różne warianty igrzysk olimpijskich - letnie oraz zimowe. Imprezy te odbywają się na przemian co dwa lata, w ten sposób, że zarówno igrzyska letnie jak i zimowe rozgrywane są w odstępie czterech lat. Jest to odniesienie do tradycji igrzysk ze antycznej Grecji - turnieje sportowe w Olimpii były rozgrywane właśnie raz na cztery lata. Dla najlepszych, poza gratyfikacjami finansowymi a także światową popularnością, przewidziano medale - za pierwsze miejce złoty, za drugie srebrny a za trzecie brązowy.

W 2016 r. igrzyska olimpijskie zrealizowane zostały w brazylijskim mieście Rio de Janeiro, które zaledwie dwa lata temu było współgospodarzem mundialu, zaś w 2013 roku podejmowało pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży. Poprzednim organizatorem igrzysk letnich był Londyn. Z kolei zeszłe igrzyska zimowe miały miejsce w Soczi nad Morzem Czarnym, zaś kolejne w Pyong Yeang w Korei Południowej.