Kiedy dni się wydłużają, a słońce lekko przybliża się do Ziemi zaczyna się kolejny okres wegetatywny roślin.

Jak najbardziej ciepłe promienie słoneczne ogromnie nas cieszą, lecz niestety nie dla wszystkich jest to całkowicie lekki czas. Dla uczuleniowców wespół z wczesnym początkiem wiosny zaczyna się niełatwy i męczący czas pylenia. Kaszel, nieżyt nosa, zapalenie spojówek czy świąd skóry to podstawowe symptomy, z którymi muszą podołać alergicy. Odpowiedzmy sobie wobec tego, co pyli wiosną i jak można sobie pomóc w walce z symptomami alergii na pyłki?

Co pyli na wiosnę?

Sezon na pylenie rozpoczyna się dosyć wcześnie, bo już w lutym. A podczas gdy zima mija całkiem łagodnie i pokazuje wysokie jak na tą porę roku temperatury, to pierwsze pyłki olszy i leszczyny pojawiają się nawet pod koniec stycznia. Tenże okres pylenia ogromnie się wydłuża i jest sporo bardziej uciążliwy dla alergików. Marzec to miesiąc, w którym leszczyna i olcha właśnie pyli najbardziej silnie, te drzewa w bardzo dużym stopniu uczulają i prowokują alergie. W tym czasie pojawiają się też pyłki innych drzew: topoli, cisa, wierzby i brzozy. Alergicy zaczynają uskarżać się na łzawienie oczu, nieżyt nosa oraz suchy kaszel. W okresie trochę późniejszym silnie zaczynają pylić dąb i jesion, a momentem wyjątkowo trudnym dla większości osób wrażliwych jest maj, gdy to pylą trawy i chwasty np. bylica. Z kolei późną wiosną ukazują się pyłki zbóż, które uczulają tak samo ostro, jak trawy.

Symptomy alergii na pyłki

Pyłki roślin są definiowane jak alergeny wziewne, bowiem trafiają do naszego systemu poprzez drogi oddechowe - poprzez nos i usta. Główne objawy powiązane są z wyzwalaniem histaminy i reakcją organizmu. pośród konkretnych symptomów wyszczególnia się:
- kichanie połączone z wodnistą wydzieliną, tzw. katar sienny. Wywołuje go nasilony obrzęk śluzówki nosa oraz świąd, nerwy reagują odruchem kichania i wydalania pojawiającej się wydzieliny;
- zapalenie spojówek , które ujawnia się obrzękiem oraz świądem powiek, łzawieniem oraz stanem zapalnym;
- zapalenie jamy ustnej, u osób czułych na pyłki w okresie pylenia występuje ten uczuleniowy objaw po zjedzeniu owoców czy też warzyw ( przykładowo przy pyłkach brzozy, odpowiedź może pojawić się po skonsumowaniu orzecha laskowego, jabłka, brzoskwini);
- objawy skórne w formie wysypki, świądu, zaczerwienienia, atopowe zapalenie skóry.

Jakie są sposoby radzenia sobie z wiosenną alergią na pyłki?

Jeżeli dadzą zaobserwować się objawy symptomatyczne dla alergii na pyłki, czyli przykładowo wzmiankowany wcześniej katar sienny, powinno się oczywiście zapisać się do lekarza. Pamiętajmy, że nie leczona alergia i zlekceważenie symptomów prowadzi ostatecznie do powstania astmy. Warto także już na samym początku wykonać dokładne testy, które potwierdzą czy też wykluczą alergię na konkretną roślinę. Wykonanie panelu badań pozwoli też na wykrycie pozostałych typów alergii na przykład pokarmowej a także na uniknięcie alergii krzyżowych. Jeżeli objawy, które się pojawiają na wiosnę zostaną zatwierdzone jako alergia na pyłki dobrze jest stosować poniższe sposoby:
- rośliny pylą najmocniej w ustalonych godzinach wcześnie rano pomiędzy 5 a 8, po południu między 17 a 19. Trzeba stronić spacerów w tym terminie, dobrze też jest pomieszkiwać w tym nasilonym czasie w regionach, w jakich dochodzi do mniejszego pylenia na przykład nad morzem, bądź wysoko w górach.
- noś okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu spłucz buzia chłodną wodą, a oczy solą fizjologiczną;
- zamykaj okna w domu i w czasie jazdy autem;
- przestrzegaj zaleceń alergologa i zażywaj przepisane leki.