Nikogo z pewnością nie należy przekonywać, że przyjemnie jest kłaść się do spania w czystej i świeżej pościeli. Nie jest to jedynie zadbanie o wrażenia estetyczne, gdyż przede wszystkim ma zasadnicze znaczenie dla jakości naszego snu. Powinno się jednakże nadmienić, że czystość pościeli to nie tylko uprane i wyprasowane poszewki. Równie istotne jest dbanie o kołdry oraz poduszki, materace jak również regularne wietrzenie sypialni. O ile wytrzepanie materaca, bądź otworzenie okna nie nastręcza jakiś komplikacji, o tyle solidne wypranie poduszek i kołder stale wzbudza wątpliwość i sceptycyzm. Pojawia się pytanie, czy w ogóle prać?, a jeżeli prać to w jaki sposób i co ile czasu?

Po co trzeba prać kołdry i poduszki?

Dla zachowania higieny, zdrowia a także komfortu snu bezwzględnie należy prać zarówno poszewki, jak i wypełnienie, innymi słowy kołdry i poduszki. Efekty zrealizowanych badań wiele lat temu już zwróciły uwagę na to, że w pościeli nagromadzają się bakterie i roztocza. Pojawiają się one oczywiście w następstwie zbierania się kurzu i brudu, ale także pozostałości po nas samych. Skóra człowieka, wydzieliny, pot, włosy - to wszystko zostaje w naszym łóżku i stanowi świetną pożywkę dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów.Wobec tego tak znaczące jest, żeby regularnie prać i w miarę możliwości dezynfekować nasze kołdry i poduszki. Wypranie pościeli w odpowiednich detergentach i w programie o odpowiedniej temperaturze pomoże nam wyeliminować znaczącą część grzybów, bakterii, bądź pasożytów. Wspomagająca dezynfekcja natomiast umożliwi zdrowy sen, będziem mieć oddziaływanie na obniżenie trądziku, rozlicznego typu alergii, czy astmy. Z pewnością także czyste kołdry i poduszki pomogą ustrzec się od zapalenia zatok i rozwój innych stanów zapalnych.

Jak pierzemy poduszki i kołdry?

Przeważnie nasze zwątpienie w kwestii prania kołder i poduszek dotyczy przedmiotu detergentów, właściwiej pralki oraz programu. Boimy się, że gdy skorzystamy z domowego urządzenia, to wciśnięta kołdra może się zniszczyć, wypełnienie zbije się nierównomiernie, a tym samym nasza kołdra straci ostatecznie swoje własności izolacyjne, nie będzie już przyjemna i komfortowa. Jednak poduszki i kołdry trzeba prać, a osoby które mają na alergie powinny bezwarunkowo robić to daleko częściej. Żeby zapobiec wzmacnianiu się objawów alergii, pojawienia się odczynu na skórze lub świądu, alergicy powinni prać poduszki i kołdry co najmniej raz w miesiącu. Osoby zdrowe starczy, że wypiorą kołdry i poduszki raz na dwa-trzy miesiące. Powinno się też napomknąć, że pościel wymaga częstej dezynfekcji latem, a także w ciągu i po chorobie użytkownika.

Aby zachować, a nawet wydłużyć właściwości użytkowe kołder i poduszek powinno się je prać co pewien czas w odpowiedni sposób. Najwygodniej będzie użyć do tego większą pralkę, aby nie rolować kołdry, bądź poduszki. Warto jest też skorzystać z suszarki bębnowej, aby wsad mógł błyskawicznie powrócić do swojej puchatej formy i nie pozostawał skondensowany i nieforemny. Jednakże większość z nas nie dysponuje adekwatnymi maszynami w domu, dlatego w przypadku konieczności uprania kołder i poduszek wyjątkowym wsparciem jest ekspresowa pralnia samoobsługowa. W pralni Speed Queen możemy korzystać z nadzwyczaj pojemnych urządzeń (od 7 do 20 kg), które bezproblemowo pomieszczą kołdry i poduszki. Wystarczy, że załaduje się do jednej takiej pralki pełny komplet pościeli z wypełnieniem, włączy specjalny program, a urządzenie dostosuje adekwatną miarę hipoalergicznego detergentu i w krótkim czasie dokładnie upierze całe pranie. Dodatkowo w czasie prania, tuż przed płukaniem, uwalniany jest środek dezynfekujący, który zupełnie odkazi poduszki i kołdry. Nasza pościel będzie higienicznie czysta. Na końcu warto skorzystać z dużej suszarki bębnowej, przy użyciu której po kwadransie możemy wziąć do domu pachnącą, suchą i miękką pościel. Na pewno skorzystanie z maszyn dostępnych w Speed Queen pozwoli systematycznie dbać o higienę kołder i poduszek, ich pełną dezynfekcję bez narażania pościeli na zniszczenie w domowej pralce.