Zbliża się nowy rok i zdaje się większa część z nas przystępuje do spuentowania ostatnich dwunastu miesięcy. Okazuje się, że w mniej myślimy o naszych sukcesach, a wyraźnie więcej rozpamiętujemy porażki, niezrealizowane marzenia i problemy. W szczególności zaś rozmyślamy o niedotrzymanych obietnicach z lat ubiegłych. O ile rozpoczęcie następnego roku dla wielu jest ważne i wręcz stymulujące do podjęcia śmiałych wyzwań, to okazuje się w większości przypadków, że gdy minie miesiąc czy dwa zapał do zmian zmniejsza się lub niknie w ogóle. Według ostatnich badań społeczeństwo mają tendencję do zarzucania swych noworocznych postanowień w czasie siedmiu tygodni - to niesłychanie krótki okres. Zastanówmy się przeto, co jest przyczyną tak rychłego porzucania swoich planów noworocznych i jak temu zaradzić.

Statystyki odkrywają, że w minionych latach społeczeństwo niepomiernie wiele czasu myślą o organizowaniu nowego roku. To w następstwie tego, że współczesne czasy dosyć znacząco rejestrują się w historii ludzkości w związku na generalny temat pandemii koronawirusa. Społeczność w swoich zamierzeniach noworocznych nader gorliwie koncentrują się na tematach natury psychicznej, w następnej kolejności nad zdrowiem fizycznym, dopiero później nad kwestią finansową. Wszystkie te obręby postanawianych przemian są dosyć skomplikowane, arcyważne, lecz i zawiłe. Jak w takim razie mądrze podjąć i przewidzieć nowe wyzwania, by dać sobie szansę na przeprowadzenie planu?

Na początek twoje postanowienia noworoczne powinny być przejrzyście scharakteryzowane i dokładnie określone. W pierwszej kolejności zastanów się nad potrzebą spełnienia celu, to ma być twój własny, indywidualny plan, a nie następstwo mody. Jeżeli odczuwasz, że w twoim życiu czas na przemiany, to precyzyjnie określ co, w jakim okresie i jakim sposobem pragniesz odmienić. Myśl stosownymi kategoriami - nie podążaj za wskazówkami przyjaciółki, lub jakiegoś bloga, bo bardzo błyskawicznie okaże się, że to w twoim przypadku może nie zadziałać. Jeśli potrafisz opisać, co chcesz odmienić i jesteś pewny, że to jest dla ciebie istotne - postaraj się dostać na ten temat jak najwięcej specjalistycznej informacji z wiarygodnych, merytorycznych źródeł. Wszystkie postanowienia noworoczne dotyczące domen zdrowia, zarówno psychicznego i fizycznego stale potrzebują podtrzymania w medycznej wiedzy. Skonsultuj się z doktorem, dietetykiem, bądź psychologiem. To fundament, aby najpierw uświadomić sobie skalę potrzeby naprawy swojego zdrowia, a po drugie aby zdołać ocenić okazję wypełnienia takiego programu w w toku przyszłego roku. w dużej mierze łatwiej będzie zrozumieć to, że na przykładowo schudłaś 5 kilo, a nie 10 czy też to, że do odejścia z nałogu potrzeba bardzo dużo czasu i przyjaznych, wspierających ludzi naokoło. Ponieważ przed tobą następne 12 miesięcy, to pożądane byłoby wystartować już z jakimś sprytnym, konkretnym i możliwym planem.

Nieco inaczej wygląda sprawa z postanowieniami na temat naszych zachowań. Uzależnienie od Internetu, mediów społecznościowych nim nie jest. Bo to bardzo poważny sprawa i potrzebuje zdecydowanie pomocy psychologa. Skorzystanie z porady specjalisty jest jedyną rozumną decyzją, jaką wskazane jest podjąć w takiej sytuacji. Ale w sytuacji, kiedy mamy kontrolę nad swoim czasem spędzonym w Necie i potrzebowalibyśmy cokolwiek odmienić swój plan dnia, dobrze jest samemu podjąć konkretne działania. Bardzo optymalnym rozwiązaniem bywa zwyczajnie znalezienie sobie nowego pasja, najlepiej powiązanego ze sportem albo wymagającego naszego zaangażowania bez wykorzystywania komputera, bądź smartfona. Dobrze jest również narzucić sobie jakiś rygor i zastosować kontrolowanie czasu spędzonego w w necie. Niekiedy trzeba ledwo sprawdzić licznik godzin spędzonych w portalach społecznościowych, by mieć wystarczający motyw do szukania innych przyjemności.

Podejmowanie noworocznych postanowień dotyczących kwestii finansowych jedynie z pozoru bywa łatwiejsze. Osoby, które decydują się na zmiany w swoim budżecie powinny bardzo racjonalnie przemyśleć wszystkie detale, bez rozpisania korzyści, etapów i różnych opcji, zapewne nie uda się urzeczywistnić luźno podjętej decyzji o odkładaniu, czy inwestowaniu. O wiele łatwiej będziesz mógł takie zamierzenie uaktualnić, zamiast całkowicie go rezygnować, jeżeli zrobisz swój własny personalny biznes plan.

Bez względu od tego jak ważne noworoczne postanowienia na nadchodzący rok pragniesz podjąć, powinieneś być szczery wobec siebie od początku. Wszystkie przemiany, jakich zamyślasz wykonać będą odnosiły się do przede wszystkim: twojego ciała, twojej sytuacji, twoich pieniędzy. Dobrze jest wobec tego dla swojej osobistej motywacji prowadzić zapiski, obejmujące przejrzyście i konkretnie określone wytyczne, jak i opisujące przebieg realizacji.