Letnie miesiące to najwspanialsza pora roku. Można odprężać się na świeżym powietrzu lub wybrać się gdzieś na wczasy. Dla posiadaczy ogródków czy działek to wzmożony okres pracy. Połowa i schyłek lata to zwykle czas w jakim zbiera się największą ilość. Na krzewach i drzewkach dojrzewają pierwsze plony. Rosną również kolorowe kwiaty i pnącza. Jakie rośliny zazwyczaj uprawiamy w naszych ogrodach? Jakie owoce i warzywa przeważnie zbieramy pod koniec lata?

Witaminy z ogrodu

W środku lata w ogrodzie warzywnym zaczynają dojrzewać pierwsze warzywa. Każdy kto wcześniej zaoparzył się w rozsadę, teraz może uzyskać owoce swojej pracy. Wcześnie pojawia się fasolka. Jeśli ktoś posiadał mało miejsca, zasadził ją jak pnącze po tyczce. Istnieją fasolki w róznych kolorach. Posadzone razem niezwykle pięknie ozdabiają warzywnik. Środek lata to ostatni dzwonek, by zasiać fasolę drugi raz, przy korzystnej aurze jeszcze dojrzeje. Ogórki pojawiają się już w lipcu. Można je sadzić w szklarni albo w gruncie. Najlepsze są oczywiście takie wprost z krzaka, chrupiące i orzeźwiające. Na grządkach dojrzewają też wczesne marchewki i buraki, a cukinie i patisony wytwarzają najbardziej bogate plony. Ale prawdziwym władcą letniego warzywnika jest pomidor. Od przełomu wakacji zaczyna dawać sute plony i jeżeli pogoda okaże się dalej sprzyjająca może obdarowywać nas aż do września. Pomidor z domowego ogródka jest nieporównywalny z tym sklepowym. Wskazane jest nawet wyhodować pomidory na balkonie, jeżeli nie ma się działki, czy ogrodu. Pod koniec lata w ogrodzie dojrzewają dynie. Niektórzy zasiali jedynie odmiany ozdobne, za sprawą których można upiększyć przedogródek czy też parapet. Natomiast ten, kto przygotował rozsadę dyni o grubym, słodkim miąższu, będzie mógł przyrządzać smakowite zupy, ciasta i placki.

Owocowy ogród

Od połowy lata dojrzewają owoce. W rzeczy samej sezon na truskawki i poziomki właśnie dobiega końca, lecz za to w ich zastępstwie przyszedł czas na porzeczki, czereśnie i wiśnie. Od przełomu lata można też zbierać rozmaite odmiany śliwek. A smak papierówek, pierwszych jabłek z wsiowego ogrodu jest wprost niezapomniane doświadczenie. Na koniec lata można już zamyślać wytwarzanie przetworów. Domowe powidła ze śliwek, czy intensywny gęsty sok malinowy to najlepsze antidotum na jesienną melancholię. Jedynie plony pochodzące z własnej, ekologicznej grządki są cennym źródłem witamin i zdołają oddziaływać pozytywnie na naszą odporność. Każdy, kto może skorzystać z warzyw i owoców z własnego ogrodu jest prawdziwym szczęściarzem.

Co kwitnie latem

W lipcu i sierpniu pojawia się zawsze burza kolorowych kwiatów. To wielki spektakl barw i zapachów. Kwitną róże, dalej dalie, rudbekie, słoneczniki. Rośliny jednoroczne właśnie w tym momencie rozkwitają najokazalej. Na rabatach jest pełno astrów i floksów. Nie trzeba szczędzić miejsca w ogrodzie, jeśli pragnie się spoglądać na motyle, słuchać brzęczenia owadów. Ogród pełen kolorowych pachnących kwiatów to nie wyłącznie wspaniały krajobraz, lecz też piękny ozdobny element w wazonie na stole. Warto zatem wyznaczyć miejsce w ogrodzie na kwiaty, które odzwdzieczą się cudownym zapachema także przepięknym przecudownymwyglądem. Niektóre odmiany kwiatów można suszyć. Ze względu na to mogą udekorować nasz dom także w zimie.