Co można spakować do samolotu? Gdy zbliżają się wakacje na ogół ogarnia nas stan euforycznych przygotowań do urlopu. Chcemy zorganizować wszystkie atrakcje turystyczne, czasem eksplorujemy mapy i foldery biur podróży. A gdy już uda nam się wybrać fascynujące miejsce destynacji zaczynamy myśleć o naszym bagażu. Szczególnie dla tych, którzy ruszają po raz pierwszy w podróż samolotem, spakowanie bagażu podręcznego stanowi nie lada wyzwanie. Poza tym należałoby nadmienić, iż linie lotnicze posiadają swoje wewnętrzne statuty, które mogą się nieco od siebie różnić. Jeżeli więc lada dzień wylatujesz na urlop, skorzystaj z naszego poradnika, radzimy, jakim sposobem poprawnie spakować bagaż podręczny do samolotu.

Parametry bagażu podręcznego

Warto pamiętać, że podróżny może zabrać dwa rodzaje bagażu. Może to być bagaż rejestrowany i bagaż podręczny. Bagaż rejestrowany umieszczany jest w luku bagażowym samolotu, jego wielkość też wytycza regulamin przewoźnika. Ale teraz zajmiemy się bagażem podręcznym. Bywa, że wyjeżdżamy jedynie na na krótko i nie musimy dużej walizki.U wielu przewoźników funkcjonuje jeden limit wymiarów bagażu podręcznego. Przeważnie walizka lub torba podręczna musi ograniczać się do około 55 × 40 × 20 cm. Dopuszcza się ciężar bagażu do 8 kg. Pożądane byłoby zwrócić uwagę także na fakt, czy linia lotnicza, z jakiej korzystamy dopuszcza bagaż dla niemowląt. W wielu przypadkach dziecko do lat 2 musi być spakowane w bagaż razem z rodzicem. Wszelako zdecydowanie u wszystkich przewoźników wolno na pokład zabrać wózek dla dziecka lub fotelik. Podobna zasada dotyczy sprzętu dla osób niepełnosprawnych. Obsługa samolotu umieszcza sprzęt wspomagający w bagażniku na pokładzie. Pakując swój bagaż podręczny należy przestrzegać reguł odnośnie wymiarów, bo w sytuacji ich przekroczenia, musimy się spodziewać dodatkowych opłat. Nieraz nasz nadmiernie duży bagaż podręczny może być oszacowany jako bagaż rejestrowany i zostanie przeniesiony do luku bagażowego samolotu.

Co zabrać do bagażu podręcznego?

Wszystkie produkty, jakie ładujemy do torby podręcznej muszą uwzględniać określone limity ilościowe i jakościowe. Umieszczamy w walizce te przedmioty, które będą nam potrzebne podczas lotu . masz możliwość zapakowania: do 100 ml napojów alkoholowych, do 100 ml napojów pozostałych, leki, kosmetyki przelane w butelkach po 100 ml, żywność, odzież, niewielki sprzęt medyczny. Produkty płynne powinno się spakować do transparentnej torebki o pojemności nie większej niż 1 l. Zwykle limity ilościowe nie odnoszą się do pokarmów dla niemowląt. Na dodatek możesz zabrać to, co kupiłeś w w strefie duty free na lotnisku.Przepisy linii lotniczych zakazują zabierania na pokład: produktów łatwopalnych, materiałów wybuchowych, substancji chemicznych lub trujących, części samochodowych, rzeczy o ostrych krawędziach, broni lub jej atrapy.

Jak ułożyć rzeczy w bagażu podręcznym?

Bardzo ważne jest, w jaki sposób poukładasz wszystkie przedmioty w walizce podręcznej. Na samym dole spakuj ubrania i to, czego będziesz potrzebował najmniej. Świetnym patentem jest zwijanie rzeczy w rolki i ściąganie ich gumką. Zyskuje się dodatkowe miejsce i zarazem blokuje się przesuwanie przedmiotów w kompletnym bagażu. Wewnątrz możesz umiejscowić wszelkie kosmetyki i rzeczy płynne. Na górną część zawsze kładź przedmioty cenne (np. aparat fotograficzny, biżuterię, laptop), leki a także to wszystko, co musisz mieć pod ręką np: sprzęt medyczny, żywność, słuchawki, książkę. Wskazane jest także na samej górze położyć lekką bluzę, przyda się kiedy temperatura w samolocie gwałtownie się obniży, a dodatkowo materiał ochroni przed zniszczeniem cenne przedmioty.

Warto pamiętać, aby zawsze przeczytać przepisy wewnętrzne linii lotniczych. Występujące dość często różnice w statutach mogą sporo namotać i sprowadzić kłopoty przy odprawie. Warto również sprawdzić wagę pełnego bagażu podręcznego, ażeby nic cię nieprzyjemnie nie zszokowało podczas boardingu.