Londyn uważany jest za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast w Europie. Jest tutaj przecież w rzeczy samej co niemiara pociągających miejsc, iż z nie ulega wątpliwości żaden zwiedzający nie zdoła się zanudzać. Intrygującą architekturę uwydatniają bowiem zabytki i inne obiekty, które niezmiernie mocno odzwierciedlają historię Wielkiej Brytanii i jej monarchistyczny ustrój polityczny. W rzeczy samej atrakcyjność londyńskiej cennej architektury znamionują te cechy, jakie są połączone z arystokratycznym przekrojem społeczeństwa. Dla większości angielski trend wiąże się z klasą, dostojeństwem, gustem i majestatycznym wyglądem. Natomiast, kiedy skorzysta się z pomocy dobrego lokalnego przewodnika, okazuje się, iż Londyn proponuje o wiele bardziej zróżnicowane atrakcje.

Z bezsprzecznie najlepiej będzie skorzystać z gotowych ofert wypraw fakultatywnych po Londynie. Żaden londyński przewodnik nie może pominąć najbardziej charakterystycznego zakątka Wielkiej Brytanii, którym jest Pałac Buckingham, w szczególności w chwili zmiany warty. W pałacu zamieszkuje królowa i jej najbliższa rodzina. Niekiedy, szczególnie, jeśli zdecydujemy się na miejscowego przewodnika, który znakomicie orientuje się w zwyczajach Royal Family, można zobaczyć kogoś ważnego, czy też chociaż posłuchać jakiś bardzo ciekawych pałacowych wieści.

Podobnie znaczącym miejscem jest zespół budynków, w skład którego wchodzą popularna wieża zegarowa Big Ben oraz Pałac Westminsterski. Pałac Westminsterski jest siedzibą brytyjskiej Izby Gmin, Izby Lordów i innych urzędów i wolno zwiedzić wspólnie z przewodnikiem. Znajdująca się w pobliżu neogotycka wieża z 1834 roku ma wysokość 96,3 metrów, a jej tarcze posiadają średnicę 7 metrów. Następnym historycznym zabytkiem, do którego zapewne zawiedzie nas przewodnik jest Opactwo Westminsterskie. To wielowiekowa najważniejsza katedra Wielkiej Brytanii, w której od 1066 r. odbywają się wszelkie koronacje angielskich władców i inne istotne królewskie uroczystości.

Budynek Tower of London znany jest przeważająco z tego, iż przez setki lat stanowił więzienie. Trudno było komukolwiek się z niego wydostać, bowiem jedyne wejście znajdowało się od strony Tamizy, dotrzeć tam można było jedynie łódką. Współcześnie niezwykłą atrakcję stanowi umieszczona w tym miejscu ekspozycja Klejnotów Królewskich. Przewodnik poprowadzi nas niewątpliwie przez wiktoriański zwodzony most Tower Bridge, który jest następną pociągającą londyńską atrakcję turystyczną.

Na miłośników sztuki nowoczesnej oczekuje popularne muzeum Tate Modern, które prezentuje kolekcje od 1900 roku. Kolejną atrakcją jest taras widokowy znajdujący się na 10 piętrze budynku, z którego rozpościera się piękna panorama miasta. Jeżeli pragnąłbyś ujrzeć Londyn z lotu ptaka, jednakże z całkowicie innej perspektywy możesz wybrać się do Sky Garden. Stąd zobaczysz przecudowny widok na na Tower Bridge, The Shard oraz Tamizę. Ale kultowe londyńskie Golden Eye nie ma sobie równych, bo to najwyższe na świecie podparte koło obserwacyjne o wysokości 135m. Można wsiąść w jedną z 32 przeszklonych kapsuł i słuchając wirtualnego przewodnika admirować zmieniającą się panoramą miasta.

Niecodziennych ekscesów bezsprzecznie przyniesie przechadzka po londyńskich targowiskach. Niepowtarzalny koloryt Borough Market, najstarszego targu spożywczego w Londynie jest jedyny w swoim rodzaju. Znany Portobello Road Market to targ w stylu vintige. Mieści się w tym miejscu całe mrowie oldschoolowych knajpek, stoisk, sklepików i straganów. Zupełnie odmienną atrakcję stanowi londyńskie Chinetown - w tym miejscu można spróbować i kupić najdziwniejsze i najbardziej egzotyczne specjały na świecie.

Londyn zatem skrywa co niemiara zagadek. Należałoby więc przyzwoicie przygotować się do eksploracji miasta. Istotne jest, by rozpytać o solidnego przewodnika, który pokaże nie wyłącznie te w największym stopniu znane atrakcje turystyczne, ale również zaprowadzi w inne, nastrojowe i znamienne londyńskie zaułki.