Bóle kręgosłupa nie znikają tak szybko jak tego oczekujemy. To właśnie kręgosłup jest istotną podstawą ciała każdego człowieka, na jakiej utrzymuje się wszystko z czego składa się ludzkie ciało. Znacząca większość osób posiada już bardzo duże zwyrodnienia kręgosłupa, lecz wiele osób nadal żyje w nieświadomości, inni pomniejszają wagę problemu albo szukają innej przyczyny.

Zwichnąć kręgi jest bardzo łatwo, może być to nawet niewielkie zwichnięcie w wyniku którego nasze mięśnie sztywnieją i przeszkadza to danemu kręgowi powrócić na właściwie miejsce. Bóle w kręgosłupie nie znikają tak prędko jak często uważamy. W zależności od stopnia zaawansowania zwyrodnienia kręgosłupa żeby usunąć dolegliwości potrzeba cierpliwości i czasu. Aby nasz kręgosłup był zdrowy bardzo ważne jest odpowiednie spanie, ważny jest odpowiednio twardy materac na jakim przecież przesypiamy 1/3 życia. Z wyjątkiem dobrze dobranego materaca pożądana jest również twarda poduszka przeznaczona pod szyję oraz odpowiednie zestawy ćwiczeń. Podczas snu nasze mięśnie rozluźniają się dlatego sen jest dobrym czasem do rehabilitacji naszego kręgosłupa. Poza spania również posiada duże znaczenie. Najlepsza jest pozycja na wznak, tzn. równo, w pozycji na plecach z rękami ułożonymi równolegle do ciała i nasze nogi są rozluźnione. W momencie gdy ciało człowieka ułożone jest w tej pozycji jego waga rozkłada się równomiernie na powierzchni łóżka a mięśnie się rozluźniają. W momencie kiedy mięśnie się rozluźniają wszelkie zwichnięcia kręgów nieco się prostują. Podczas snu w tej pozycji nasze serce jest minimalnie obciążone, lekko pompuje krew a także stwarza to lepsze krążenie. A kiedy krew lepiej cyrkuluje to nasza wątroba znacznie lepiej działa oraz usuwa z naszego ciała szkodliwe substancje. Prawidłowo pracująca wątroba ma duży wpływ na polepszenie przemiany materii a z tym wiąże się spadek wagi. Bez trzymania się specjalnej diety po kilku miesiącach spania na odpowiednio twardym materacu nasz organizm jest w stanie stracić kilka kg. Pierwsze dni , które spędzisz na trochę twardszym niż do tej pory materacu niechybnie przysporzą bólu mięśni oraz kręgosłupa, jednak z chwilą zniknięcia posiadanych zwichnięć wszystkie istniejące bóle także znikną.

Kiedy sypiamy na zbyt miękkim materacu nasz kręgosłup nie jest w stanie się rozluźnić i powoduje to jeszcze większe zwichnięcia kręgów. Nasze kręgi ulegają wygięciu a potem następuje ich zwyrodnienie w momencie kiedy sypiamy na zbyt miękkim materacu i zbyt wysokiej poduszce. Twarda poduszka utrzymuje normalny stan naszej przegrody nosowej. A przegroda nosowa odpowiedzialna jest za utrzymywanie równowagi fizjologicznej właściwie wszystkich organów w ciele każdego z nas. Jakość naszego snu, jaka wynika tak naprawdę z stopnia twardości posiadanego przez nas materaca, ma ogromny wpływ na zdrowie naszego kręgosłupa, a w związku z tym na prawidłowe funkcjonowanie całego naszego organizmu.