Silne przeżycia, porażki, kłopoty z pieniędzmi, praca w uciążliwych warunkach stanowią czynniki stresogenne. Na pojawienie się niekorzystnych sytuacji nie mamy wpływu. Zachodzą niespodziewanie i powodują zdenerwowanie. Okazuje się, że długofalowe odczuwanie stresu powoduje niekorzystne skutki dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.W związku z tym ważne jest, aby rozpoznać przyczynę zdenerwowania i umieć sobie z nią poradzić. Sprawdź, jak minimalizować skutki stresu.
Jakie konsekwencje powoduje zdrenerwowanie
Stres przynosi wiele dolegliwości natury psychicznej i fizycznej.Niekiedy złe samopoczucie i utrata zdrowia pojawia się dopiero po upływie jakiegoś czasu. Zgubne skutki w formie niedyspozycji i objawów chorobowych są efektem dystresu, czyli znacznego niekorzystnego napięcia nerwowego. W przeciwieństwie do niego pojawia się krótkotrwały eustres, oznaczający mobilizujące do poszukiwania rozwiązania niewielkie rozdrażnienie. Dystres wystawia nasz organizm na nieprzerwane napięcie nerwowe, skutkiem tego powoduje wiele destruktywnych efektów. Wśród skutków stresu natury fizjologicznej wskazuje się dolegliwości bólowe głowy, mięśni, stawów, brzucha, problemy z trawieniem, ucisk w klatce piersiowej, choroby serca,zaburzenia przytomności, wymioty, choroby kręgosłupa, spadek odporności. Poza tym stres jest podawany jako przyczyna chorób autoimmunologicznych, cukrzycy, oraz nowotworów. Nader liczne są zaburzenia psychicznej. Można tu wymienić między innymi: nerwice i depresje,unikanie ludzi, problemy z koncentracją, zaburzenia snu, zaburzenia popędu seksualnego,działanie impulsywne, zmienność nastrojów, myśli samobójcze.
Jak sobie radzić ze stresem
Mówi się, iż podstawą są pozytywne myśli. Jednakże w przykrych chwilach trudno wykrzesać z siebie optymizm. Należy skupić się na możliwościach rozwiązania przeszkód jak również odkryć w sobie motywację do poprawy sytuacji. Jeśli spostrzegasz u siebie rozdrażnienie skorzystaj z metod polecanych przez terapeutów. Nie ulega wątpliwości regularne ćwiczenia pomogą obniżyć stres. Zapisz się na masaż, wykup karnet na ćwiczenia na siłowni. Przecież w grupie ćwiczy się raźniej. Pamiętaj, aby zdrowo się odżywiać. Zrezygnuj z używek. Następną rzeczą jest zapewnienie stosownych warunków do solidnego wypoczynku. Wysypiaj się i znajdź czas na odpoczynek. Zaplanuj własny zabieg relaksacyjny. Słuchaj muzyki, wykorzystaj siłę olejków do aromaterapii. Wielu osobom służy medytacja lub przeróżne techniki wizualizacji. Wyobrażanie sobie przyjemnych sytuacji na pewno ma znaczenie i warto pomarzyć o czymś przyjemnym. Wielu osobom pomaga medytacja bądź różne techniki wizualizacji. Istnieją jednakowoż również tak trudne sytuacje, w których bardzo ciężko samodzielnie podjąć walkę ze stresem. Wtedy najbardziej słuszną metodą osiągnięcia sukcesu jest wizyta u doświadczonego terapeuty. Pomoc psychologa niekoniecznie oznacza terapię, w niektórych wypadkach zbawienna jest sama rozmowa z kimś o problemach|korzystne jest samo spotkanie kimś, kto umie słuchać.