Wspólnie z postępem technologicznym, nasze istnienie staje się bardziej zintegrowane z nowymi technologiami. Korzystamy z internetu, smartfonów, komputerów, smartwatchy i pozostałych urządzeń cyfrowych, żeby kierować naszymi sprawami zawodowymi i prywatnymi. Aczkolwiek takie wykorzystanie technologii ściąga ze sobą pewne niekorzystne efekty dla naszego zdrowia, między innymi technostres.

Technostres jest stanem niepewności,stresu oraz napięcia wywołany nadmiernym użytkowaniem technologii. To uczucie, gdy czujemy się obciążeni zbytkiem informacji, skrzętnie doglądamy naszych urządzeń cyfrowych, jak również nieustanne analizujemy informacje. Technostres jest w stanie przyczynić się do zwiększenia poziomu zdenerwowania i niepokoju, natomiast w poniektórych sytuacjach może prowadzić do zaburzeń umysłowych, jak np. melancholia i zaburzenia lękowe.

Istnieje wiele sposobów, tak aby ustrzec się technostresu i podtrzymać balans między naszym życiem cyfrowym i osobistym. Jednym z najlepszych sposobów jest zdrowe podejście do stosowania technologii. Trzeba starać się, by nie bombardować swojego mózgu i organizmu przesadną ilością informacji i zagadnień. Kluczowe jest także zadbanie o to, żeby nie poświęcać czasu, który powinniśmy spędzać z rodziną i znajomymi na wykorzystywanie urządzeń cyfrowych.

Stosownym trikiem na zminimalizowanie technostresu jest również praktykowanie uważność. Mindfulness stanowi umiejętność bycia świadomym teraźniejszego momentu, w zastępstwie zbytniego akumulowania się na innych wydarzeniach. To pozwala skoncentrować się na naszym życiu osobistym i relacjach, jak również na wykonywanych obowiązkach zamiast marnować czas na nieskończone rewidowanie internetu.

Kolejnym sposobem na pozbycie się technostresu jest regularna aktywność fizyczna. Ćwiczenia fizyczne nie tylko redukują skalę stresu, lecz również natężają ilość endorfin, co wiedzie do polepszenia stanu ducha i humoru. Podobnie zdrowa dieta, włączając w to zdrowe posiłki, dostarczanie płynów jak również stronienie od nadmiaru używek i innych stymulantów, prawdopodobnie zdoła wesprzeć w utrzymaniu stabilności psychicznej.

Użytkowanie nowoczesnych urządzeń jest nieuchronne, jednakże ich zbytnie użycie może kierować do poważnych skutków dla zdrowia, w włączając w to bóle głowy, stres, nadwrażliwość na hałas, niewyspanie, bądź odczuwanie uporczywego poddenerwowania. W dodatku, nadmierne użytkowanie urządzeń mobilnych i internetu może doprowadzać do uzależnienia.

Technostres jest rzeczywistym problemem dla wielu z nas we współczesnym świecie internetu. Żeby ustrzec się ujemnych konsekwencji zdrowotnych, wskazane jest przypatrzeć się naszemu nastawieniu do wykorzystywania urządzeń cyfrowych. Zdołamy wystrzegać się technostresu realizując zdrowe podejście, uprawianie mindfulness, regularną aktywność fizyczną a także zadbanie o dobre odżywianie i nawodnienie organizmu. Grunt jest także, byśmy zachowywali równowagę pomiędzy naszym życiem cyfrowym i prywatnym, próbując nie dedykować nadmiernie dużo czasu na używanie urządzeń cyfrowych i utrzymując balans pomiędzy zadaniami a relaksacją.